„Podróż zimowa” Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej według werdyktu plebiscytu publiczności zdobyła tytuł najlepszego spektaklu XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Realizacja sztuki Jelinek – austriackiej pisarki, feministki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla – jest wynikiem koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, a prapremiera odbyła się 23 marca 2013 roku, jako pokaz zamykający XIX edycję Festiwalu.

„Podróż zimowa” wyróżniona została spośród ośmiu innych spektaklu m.in. „Courtney love” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, „Danuty W.” Danuty Wałęsy/Piotra Adamowicza w reżyserii Janusza Zaorskiego , czy „Artystów prowincjonalnych” Agnieszki Jakimiak w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Po obejrzeniu zdjęć ze spektaklu Elfrieda Jelinek dodała: „To wszystko wygląda niezwykle ciekawie. Zakochałam się w kostiumach zwierząt i w maskach zwierząt ponad wszystko!

Tak, naprawdę mam z tego radość.”

Pamiętajcie, że bilety z M4Student w promocyjnej cenie 16zł. Wystarczy napisać maila na biuro@m4student.pl  z imieniem, nazwiskiem i terminem spektaklu. Zachęcamy i polecamy! :)

Elfriede Jelinek
Podróż zimowa

Winterreise tłumaczenie: Karolina Bikont
reżyseria: Maja Kleczewska
scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
dramaturgia: Łukasz Chotkowski
scenografia, światła, video: Wojciech Puś
muzyka: Joanna Halszka Sokołowska
kostiumy: Konrad Parol
ruch sceniczny: Beata Eckert
asystent reżysera: Jakub Firewicz

występują:
Jakub Firewicz

Beata Ziejka
Karolina Adamczyk
Małgorzata Witkowska
Julia Wyszyńska
Michał Czachor
Michał Jarmicki
Mateusz Łasowski
Piotr Stramowski

inspicjent : Hanna Gruszczyńska

koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi z Teatrem Polskim w Bydgoszczy

prapremiera łódzka 23 marca 2013 w Teatrze Powszechnym w Łodzi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

premiera bydgoska 23 kwietnia 2013 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (w ramach projektu Dom Jelinek)

Spektakl oparty jest na najnowszym, nagradzanym tekście noblistki Elfriede Jelinek „Podróż zimowa”.

To spektakl o ludziach przytłoczonych pojęciami, znaczeniami, czasem minionym. Twórcy spektaklu w oparciu o tekst Jelinek prześwietlają instytucję małżeństwa, zależności, dewiacje seksualne, posiłkując się m.in.: sprawą Nataschy Kampusch, Fritzl’a, prześwietlają obłęd, chorobę psychiczną i śmierć. Tworzą pieśń o odchodzeniu, osobiste rozliczenie i pożegnanie. Człowiek poszukuje już tylko samego siebie. Zrezygnował ze wszystkich pytań oprócz jednego: „Kim jestem?”

Prawa autorskie do sztuki Elfriede Jelinek Podróż zimowa reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

Najbliższe pokazy:

22.05 godz. 19:00

23.05 godz. 19:00

24.05 godz. 19:00

25.05 godz. 16:00 (w ramach Festiwalu KONTAKT)

26.05 godz. 19:00